ΤHE ATHENS COLLOQUIUM ON KANT AND GERMAN IDEALISM: G. ANTHONY BRUNO (ROYAL HOLLOWAY, LONDON)

Monday 24 Απριλίου 2023
Τhe Athens Colloquium on Kant and German Idealism: G. Anthony Bruno (Royal Holloway, London)

Τhe Athens Colloquium on Kant and German Idealism

Τμήμα Φιλοσοφίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Δευτέρα 24 Aπριλίου 2023, 18:00

G. Anthony Bruno (Royal Holloway, London)
From Being to Acting: Kant and Fichte on Intellectual Intuition

Εισαγωγικά σχόλια: John Walsh (Halle-Wittenberg)

WEBEX LINK:
uoa.webex.com/uoa/j.php

Meeting number: 2732 104 5191
Password: NEpbFQXP892

Το κείμενο που θα συζητηθεί μπορεί να βρεθεί εδώ:

www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09608788.2022.2077695

Μπορείτε επίσης να λάβετε το κείμενο που θα συζητηθεί από τον Δρα Σταύρο Παναγιώτου (panayiot@philosophy.uoa.gr).

Οργανωτές: Ιωάννης Τρισόκκας, Sebastian Stein, Σταύρος Παναγιώτου

Webpage: sites.google.com/view/theathenscolloquium/home

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τον Δρα Σταύρο Παναγιώτου (panayiot@philosophy.uoa.gr).

G. ANTHONY BRUNO
Ο G. Anthony Bruno είναι Επίκουρος Καθηγητής της Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Royal Holloway του Λονδίνου και Διευθυντής του London Post-Kantian Seminar. Είναι ο συγγραφέας του Facticity and the Fate of Reason After Kant, το οποίο θα δημοσιευτεί σύντομα από το Oxford University Press. Έχει επιμεληθεί συλλογικούς τόμους στον σκεπτικισμό, την έννοια της μεταμόρφωσης και τον Schelling, οι οποίοι έχουν  δημοσιευτεί από τους εκδοτικούς οίκους Oxford University Press, Cambridge University Press και Routledge. Έχει δημοσιεύσει άρθρα στον Καντ, τον Γερμανικό Ιδεαλισμό, το νέοκαντιανισμό και τη φαινομενολογία σε κορυφαία περιοδικά, όπως το British Journal for the History of Philosophy, το European Journal of Philosophy, το History of Philosophy Quarterly, το Philosophy Compass, και το Fichte-Studien.