EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΤΟ Ε.Κ.Π.Α. ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ: ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ – ΟΜ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ

Tuesday 18 Ιουνίου 2024 ΜΕΓΑΛΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30
Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη: Λόγος και Γνώση στην Πόλη του 21ου αιώνα – Ομ. Καθηγητής Φιλοσοφίας Χρήστος Γιανναράς

Μία νέα ενότητα προστίθεται στον κύκλο επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων, υπό τον γενικό τίτλο «Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη», που συνδιοργανώνονται από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και τον Δήμο Αθηναίων:

֍

«Λόγος και Γνώση στην Πόλη του 21ου αιώνα»
Υπεύθυνη: Καθηγήτρια Κίρκη Κεφαλέα

Η ενότητα θα περιλαμβάνει συναντήσεις με εγνωσμένου κύρους συγγραφείς, στοχαστές και λογοτέχνες, εκπροσώπους ευρέος φάσματος επιστημονικών πεδίων, οι οποίοι θα προσκαλούνται για να μιλήσουν πάνω σε ποικίλα θέματα φιλολογικού, φιλοσοφικού, κοινωνιολογικού, θεολογικού χαρακτήρα. Οι προσκεκλημένοι ομιλητές θα έχουν την ευκαιρία να εκθέτουν τις απόψεις, τις σκέψεις και τις πεποιθήσεις τους, καθώς θα συνδιαλέγονται γόνιμα με τα μέλη του Ε.Κ.Π.Α., ιδίως με τις φοιτήτριες και τους φοιτητές, αλλά και με τους πολίτες της Αθήνας.

֍

Η ενότητα αυτή εγκαινιάζεται με προσκεκλημένο
τον Ομότιμο Καθηγητή Φιλοσοφίας
κ. Χρήστο Γιανναρά.

Την Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 στη Μεγάλη Αίθουσα του Ε.Κ.Π.Α. (ώρα 19:00), ο Χρήστος Γιανναράς θα μιλήσει με θέμα «Το Πανεπιστήμιο ως καταλύτης κοινωνικών μεταβολών: γλώσσα, θεσμοί, προοπτικές». Θα ακολουθήσει συζήτηση.