ΤΟ ΕΚΠΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ: ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ “MUSIC ODYSSEY”

Friday 21 Ιουνίου 2024
Το ΕΚΠΑ στην Πόλη: Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Μουσικής με τους “Music Odyssey”

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ο Δήμος Αθηναίων, μέσω του Οργανισμού Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Αθηναίων (ΟΠΑΝΔΑ), συνδιοργανώνουν συναυλία για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Μουσικήςτην Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024, στα Προπύλαια του Ε.Κ.Π.Α., ώρα 20:00.

Το ορόσημο της Παγκόσμιας Ημέρας Μουσικής, που γιορτάζεται πλέον πανευρωπαϊκά, αλλά και με ιδιαίτερο τρόπο στο Ε.Κ.Π.Α., πανηγυρικότατα δε επίσης και από τον Δήμο Αθηναίων, θα συνεορταστεί εφέτος από αμφότερους τους φορείς στην πλατεία μπροστά από τα Προπύλαια του Ε.Κ.Π.Α., σε ένα κομβικό αλλά και ιστορικό τοπόσημο της Αθήνας. Η εκδήλωση εντάσσεται στην ευδόκιμη συνεργασία των δύο φορέων, στο πλαίσιο του κύκλου επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων, υπό τον γενικό τίτλο «Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη».

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί από τους “Music Odyssey”, ένα Σύνολο Σύγχρονου και Έντεχνου Ελληνικού Τραγουδιού που συγκροτείται αμιγώς από φοιτήτριες και φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., το οποίο θα προσφέρει ένα πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα, φιλικό σε όλους τους πολίτες της Αθήνας, με ιδιαίτερη αναγωγή στο νεανικό κοινό.

֍

Οι “Music Odyssey”, θα παρουσιάσουν ένα μουσικό ταξίδι με αγαπημένες μελωδίες που άφησαν το στίγμα τους στην Ελληνική Μουσική, από το Νέο Κύμα, την Έντεχνη και την Δημοφιλή Μουσική Σκηνή.

Οι “Music Odyssey” αποτελούνται από τους:

Μανόλης Λιανής – Φωνή και Κρουστά
Βασίλης Μανθόπουλος – Φωνή, Τρομπέτα και Κιθάρα