ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΣΥΡΟΥ ΑΠΟΝΕΜΗΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΗΤΟΡΑ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

Friday 14 Ιουνίου 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.), Καθηγητής Εμμανουήλ Δ. Καραγεωργούδης,  παρευρέθηκε στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Σπυρίδωνος Σίφνου στην Τρισαρχιερατική  Θεία Λειτουργία ενόψει της Αναλήψεως του Κυρίου και της τοπικής  εορτής της Παναγίας Χρυσοπηγής. Κατά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Μητροπολίτης Σύρου απένειμε στον Κοσμήτορα το χρυσούν μετάλλιο της Μητροπόλεως. Ο Κοσμήτορας ευχαρίστησε τον Μητροπολίτη Σύρου τονίζοντας ότι θεωρεί πως η μεγάλη αυτή τιμή δια του προσώπου του αντανακλά στη Θεολογική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α., αριστούχος απόφοιτος της οποίας υπήρξε και ο Σεβασμιώτατος, τον οποίο χαρακτήρισε πολύτιμο αδάμαντα της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Εκ της Κοσμητείας
της Θεολογικής Σχολής