ΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ "ΠΑΛΑΙΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ & ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ" ΚΑΙ "ΟΡΥΚΤΟΛΟΓΙΑΣ & ΠΕΤΡΟΛΟΓΙΑΣ" ΥΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ [01-02/06/2024]

Saturday 01 Ιουνίου 2024
Τα Μουσεία "Παλαιοντολογίας & Γεωλογίας" και "Ορυκτολογίας & Πετρολογίας" υποδέχονται τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας [01-02/06/2024]

Στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2024 και της ολοκλήρωσης του προγράμματος «Vpalm – Εικονικό Μουσείο», το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος προσκαλεί τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας να γνωρίσουν τα Μουσεία του Τμήματος, το Σάββατο 1/6 και την Κυριακή 2/6/2024, από 10.00 έως 15.00.

Στα Μουσεία «Παλαιοντολογίας & Γεωλογίας» και «Ορυκτολογίας& Πετρολογίας», μικροί και μεγάλοι θα έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά φυτά και ζώα του μακρινού παρελθόντος (όπως το μαμούθ, τον τρομερό μοσάσαυρο και τη γιγαντιαία χελώνα), και να θαυμάσουν εντυπωσιακά ορυκτά και πετρώματα από όλον τον κόσμο.

Επιπλέον, στην έκθεση “ΓΕΩ Μυθολογία – από τον Μύθο στην Αλήθεια”, οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα, με τη βοήθεια των ξεναγών του Μουσείου Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας, να ανακαλύψουν πώς διάφοροι αρχαίοι μύθοι βρίσκουν την ερμηνεία τους μέσω των Γεωεπιστημών, και να δουν αυτούς τους μύθους να ζωντανεύουν με τη βοήθεια της σύγχρονης τεχνολογίας.

Η είσοδος και η περιήγηση στα Μουσεία θα είναι ελεύθερη.

Σημείωση: Στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας θα πραγματοποιούνται τρεις ξεναγήσεις ημερησίως (10.30, 12.00, 13.30). Για δήλωση συμμετοχής μπορείτε να καλείτε στο 2107274086 (9.00-14.30).