ΔΙΑΛΕΞΗ DR VASSILIS ADRAHTAS (UNIVERSITY OF WESTERN SYDNEY & UNIVERSITY OF NEW SOUTH WALES) ΜΕ ΘΕΜΑ: "ΕΝΝΟΙΑ, ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗΣ ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ"

Thursday 13 Ιουνίου 2024
Διάλεξη Dr Vassilis Adrahtas (University of Western Sydney & University of New South Wales) με θέμα: "Έννοια, θέση και ρόλος της διαλεκτικής στη θεολογία του Ιωάννη Δαμασκηνού"

Το Τμήμα Φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ διοργανώνει διάλεξη του Dr Vassilis Adrahtas (University of Western Sydney & University of New South Wales), με θέμα "Έννοια, θέση και ρόλος της διαλεκτικής στη θεολογία του Ιωάννου Δαμασκηνού", την Τετάρτη 19/6/2024, 11:00-12:00, στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου).

Περίληψη: Ο ομιλητής πραγματεύεται τις χρήσεις της διαλεκτικής στο έργο του Ιωάννη Δαμασκηνού (7ος/8ος αιώνας). Ειδικότερα, τον απασχολεί η σημασία, η θέση και ο ρόλος της διαλεκτικής στο εν λόγω έργο και παράλληλα επιδιώκει να καταδείξει τη συμβολή του Δαμασκηνού στην ιστορική εξέλιξη της  διαλεκτικής στο πλαίσιο της φιλοσοφικής θεολογίας και της φιλοσοφίας καθαυτό.

Σύντομο βιογραφικό σημείωμα: Ο Vassilis Adrahtas γεννήθηκε το 1968 στο Σίδνεϋ της Αυστραλίας. Σπούδασε θεολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (1987-1992) και παρακολούθησε το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του τομέα Φιλοσοφίας - Θρησκειολογίας - Κοινωνιολογίας του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας (1994-1996). Ειδικεύτηκε στη φιλοσοφία της θρησκείας με την εργασία του "Η χρήση της λογικής στο έργο του Ιωάννου Δαμασκηνού: προσεγγίσεις στην Πηγή Γνώσεως" (2001). Το 2005 αναγορεύτηκε διδάκτωρ της Κοινωνιολογίας της Θρησκείας του Παντείου Πανεπιστημίου. Έχει διδάξει στα: St Andrew’s Greek Orthodox Theological College (Sydney), University of Sydney, ΕΚΠΑ, ΕΑΠ, Macquarie University, Western Sydney University, University of New South Wales, Charles Sturt University.  Η έρευνά του εστιάζεται στην πατερική γραμματεία, τη βυζαντινή φιλοσοφία και τις ισλαμικές σπουδές. Πρόσφατα κυκλοφορήθηκε το έργο του Islam, Civility and Political Culture (Palgrave Macmillan, 2021; eds. Vassilis Adrahtas & Milad Milani).