4η ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΤΙΓΦ

Tuesday 25 Ιουνίου 2024
4η ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΤΙΓΦ

­Tο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας σας προσκαλεί στην 4η Ημερίδα Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων του. Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 25 Ιουνίου 2024 (10:00-19:00) στο Αμφιθέατρο του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου).

Συμμετέχουν σε αυτή με ανακοινώσεις 18 φοιτητές. 4 από αυτούς προέρχονται από το Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου, οι οποίοι εκπονούν μεταπτυχιακές διπλωματικές εργασίες και διδακτορικές διατριβές σε θέματα ιστορίας και πολιτισμού του Βενετοκρατούμενου Ελληνισμού, μια θεματική την οποία το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ θεραπεύει και στους τρεις κύκλους σπουδών του.

Η Ημερίδα θα κλείσει με τη διάλεξη της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου Ειρήνης Παπαδάκη με θέμα «Τι γύρευε η ψυχή του ταξιδεύοντας: Σχεδιάσματα γραφής από το σημειωματάριο ενός ναυτικού του 16ου αιώνα».

Για να δείτε το πρόγραμμα της 4ης Ημερίδας Μεταπτυχιακών Φοιτητών

και Υποψηφίων Διδακτόρων ΤΙΓΦ πατήστε εδώ.