ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ: «200 ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ» | ΑΘΗΝΑ 23-24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Thursday 23 Σεπτεμβρίου 2021

Με τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, διεξάγεται διεθνές συνέδριο με θέμα: «200 Χρόνια Νεότερης Ελληνικής Ιατρικής», στις 23 και 24 Σεπτεμβρίου 2021 στο κεντρικό κτήριο του ΕΚΠΑ (Προπύλαια).
Το συνέδριο πραγματοποιείται με υβριδικό τρόπο (δια ζώσης και μέσω διαδικτύου) και η παρακολούθησή του είναι δωρεάν. Στο πρόγραμμα του συνεδρίου συμμετέχουν 188 εξέχουσες προσωπικότητες των επιστημών, διακεκριμένοι Ακαδημαϊκοί και ερευνητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Μέσα από 93 ομιλίες και διαλέξεις στα πλαίσια 32 συνεδριών, θα αναλυθεί και αναδειχθεί η ιστορική εξέλιξη της Ιατρικής στη χώρα μας τους τελευταίους δύο αιώνες.
Η εκδήλωση αποτελεί το κορυφαίο επιστημονικό γεγονός των εορτασμών των 200 χρόνων της νεότερης ελληνικής ιατρικής και εντάσσεται στο πρόγραμμα επετειακών δράσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με την υποστήριξη της «Πρωτοβουλίας 1821-2021», και διοργανώνεται από το Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Ηθικής, της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ.

Τελικό Πρόγραμμα: https://www.grammateia.med.uoa.gr/download/file.php?id=3222

Με χαρά σας περιμένουμε να λάβετε μέρος στη μεγάλη γιορτή της νεότερης Ελληνικής ιατρικής!