ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

CRISIS, CLIENTELISM & INSTITUTIONAL RESILIENCE: REFLECTIONS ON A PUBLIC SECTOR REFORM UNDER THE MOUS

Tuesday 24 Ιανουαρίου 2023
Crisis, Clientelism & Institutional Resilience: reflections on a public sector reform under the MoUs

Ο Διευθυντής του ΕΚΟΠΔΑ και Επίκουρος Καθηγητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ Δ. Κατσίκας ήταν ο ομιλητής του Σεμιναρίου που διοργανώθηκε από το Hellenic Observatory, LSE με θέμα "Crisis, Clientelism and Institutional Resilience: reflections on a public sector reform under the MoUs", την Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023.

Ενώ πολλές μεταρρυθμίσεις εφαρμόστηκαν επιτυχώς κατά τη διάρκεια της κρίσης, οι συνολικές επιδόσεις υλοποίησης παρέμειναν ασυνεπείς, με πολλές καθυστερήσεις, κενά, ακόμη και ανατροπές σε βασικές μεταρρυθμίσεις. Θέλοντας να δώσει εξηγήσεις για το παρατηρούμενο ιστορικό υλοποίησης, ο κ. Κατσίκας εξετάζει μία από τις εμβληματικές μεταρρυθμίσεις της δημόσιας διοίκησης στα προγράμματα προσαρμογής, τη μεταρρύθμιση του συστήματος αποδοχών των υπαλλήλων του δημόσιου τομέα. Συγκρίνοντας εναλλακτικές προτάσεις για την ανθεκτικότητα των θεσμών της δημόσιας διοίκησης σε συνθήκες βαθιάς κρίσης και εξωτερικών προϋποθέσεων πολιτικής, υποστηρίζει ότι το ιστορικό υλοποίησης αυτής της μεταρρύθμισης μπορεί να εξηγηθεί καλύτερα με την προσφυγή στη δυναμική της πελατειακής ισορροπίας στον πυρήνα του πολιτικό-διοικητικού κατεστημένου στην Ελλάδα.

Την εκδήλωση συντόνισε ο Kevin Featherstone, Διευθυντής του Hellenic Observatory.

Βρείτε το podcast της εκδήλωσης με την ομιλία του κ. Κατσίκα εδώ.