ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ»

Friday 25 Νοεμβρίου 2022
Σεμινάριο με θέμα «Αλληλοκατανόηση και ξένη γλώσσα»

Σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στο Σεμινάριο με θέμα

ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ

το οποίο θα διεξαχθεί Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 13.00, στην αίθουσα 209 της Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ.

Το σεμινάριο διοργανώνεται από το Εργαστήριο Γλώσσας, Μετάφρασης και Μελέτης των σχέσεων ιταλικής & ελληνικής γλώσσας (LabItEl) του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (ΤΙΓΦ) σε συνεργασία με το Διακρατικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διδασκαλία ξένων γλωσσών στην Ευρώπη: Εκπαίδευση στη γλωσσική και πολιτισμική διαφορετικότητα των σχολικών πληθυσμών» του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΤΓΓΦ) και του Πανεπιστημίου του Angers και με την Universidade Federal do Paraná της Βραζιλίας.

Κατά τη διάρκεια του Σεμιναρίου η επ. καθηγήτρια Karin Marielly Rocha da Cunha και ο δρ. Francisco Calvo θα παρουσιάσουν τη νέα μέθοδό τους για την κατανόηση μεταξύ των ρωμανικών γλωσσών με τίτλο PanromanIC. Manualediintercomprensionetralelingueromanze (Zanichelli, 2021).

Θα μιλήσουν η Marie-Christine Αναστασιάδη, αν. καθηγήτρια και Πρόεδρος του ΤΓΓΦ, η Αργυρώ Μουστάκη, αν. καθηγήτρια του ΤΓΓΦ και η Domenica Minniti-Γκώνια καθηγήτρια του ΤΙΓΦ και Διευθύντρια του LabItEl.

Σύνδεσμος για την εξ αποστάσεως παρακολούθηση μέσω της πλατφόρμας Webex:

Δείτε την αφίσα του σεμιναρίου