ΠΑΝΕΛ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ (Η ΠΟΛΥΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ) ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΖΗΤΗΜΑΤΩΝ ΕΜΦΥΛΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΩΝ

Wednesday 05 Οκτωβρίου 2022

11ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ & ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΕΚΠΑ

3 – 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

(Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου)

ΤΕΤΑΡΤΗ 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022, 13.00

Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης Φιλοσοφικής Σχολής

Με μεγάλη μας χαρά ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών & Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Φιλολογίας του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί στο Πάνελ για τη Διεπιστημονική (ή πολυεπιστημονική) προσέγγιση ζητημάτων έμφυλης βίας και ιδίως γυναικοκτονιών του 11ου Συνεδρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών & Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Φιλολογίας,οι εργασίες του οποίου ξεκίνησαν τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου στη Φιλοσοφική Σχολή και θα ολοκληρωθούν αυτή την Παρασκευή.

Αναγνωρίζοντας την κοινωνική ανάγκη να εκκινήσει ένας επιστημονικά πλαισιωμένος διάλογος για ζητήματα που (δυστυχώς) έχουν πλέον κεντρική θέση στην ελληνική κοινωνία –αποδεικνύοντας παράλληλα ότι η επιστήμη της Φιλολογίας δεν αποτελεί μουσειακό έκθεμα αλλά έχει άμεση και εναργή συσχέτιση με την καθημερινότητα– σήμερα, Τετάρτη 5 Οκτωβρίου στη 13.00 στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής, διοργανώνεται Πάνελ για τη Διεπιστημονική (ή πολυεπιστημονική) προσέγγιση ζητημάτων έμφυλης βίας και ιδίως γυναικοκτονιών. Σ’ αυτό θα συμμετάσχουν επιστήμονες από διάφορες περιοχές και υποπεριοχές της Φιλολογίας. Επίσης, θα γίνει μία σύντομη παρουσίαση της Επιτροπής Ισότητας Φύλων και Κοινωνικών Διακρίσεων (ΕΙΦ) του ΕΚΠΑ από την πρόεδρό της κα. Λεοντσίνη, Καθηγήτρια Φύλου και Πολιτισμικών Σπουδών (ΤΕΑΠΗ, ΕΚΠΑ). Η δράση θα ξεκινήσει από μία ειδική εισαγωγική ομιλία (Keynote Speech) για την έμφυλη βία από τον κ. Λιότζη, διδάσκοντα στο τμήμα Κοινωνιολογίας του ΕΚΠΑ.

(27) INTERDISCIPLINARY PANEL ABOUT GENDER VIOLENCE AND FEMICIDE

(27) ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ ΚΑΙ TH ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ

13.00-15.00

Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης/LibrarysAmphitheatre

Βιβλιοθήκη Φιλοσοφικής Σχολής/LibraryofSchoolofPhilosophy

13.00-13.20

Keynote Speech

Βαγγέλης Λιότζης

Διδάσκων Τμήματος Κοινωνιολογίας ΕΚΠΑ

«Οι προκείμενες της έμφυλης βίας»

13.20-13.30

Μαίρη Λεοντσίνη

Πρόεδρος Επιτροπής Ισότητας Φύλων και Κοινωνικών Διακρίσεων ΕΚΠΑ (ΕΙΦ).

Καθηγήτρια Φύλου και Πολιτισμικών Σπουδών, Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία ΕΚΠΑ

Presentation of the gender equality committee (UoA)

13.30-15.00

ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

ROUND TABLE

Μαριάννα Θωμά

(Classics: Ancient Greek)

Επίκουρη Καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας  στο ΕΚΠΑ

Δημήτριος Μαντζίλας

(Classics: Latin)

Διδάσκων Λατινικής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

Xαράλαμπος Μεσσής

(Byzantine Philology)

Ε.ΔΙ.Π. Βυζαντινής Φιλολογίας στο ΕΚΠΑ

Αναστασία  Νάτσινα

(Modern Greek Philology)

Επίκουρη Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης

Μάρω Κακριδή-Φερράρι

(Linguistics)

Αφυπηρετήσασα Επίκουρη Καθηγήτρια Κοινωνιογλωσσολογίας ΕΚΠΑ

Μαρία Γκασούκα

(Folklore Studies)

Ομότιμη Καθηγήτρια, Λαογραφικές Σπουδές / Σπουδές Φύλου, Τμήμα Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΤΕΠΑΕΣ), Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Περισσότερες πληροφορίες για το Πάνελ δείτε εδώ: https://sites.google.com/view/11th-conf-phil-ekpa/panel-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%AD%CE%BC%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B7-%CE%B2%CE%AF%CE%B1?authuser=0

Το Συνέδριο του Συλλόγου αποτελεί καινοτομία των φοιτητών (μεταπτυχιακών & υποψηφίων διδακτόρων) του τμήματος Φιλολογίας, το οποίο οργανώνεται υπό την αιγίδα του οικείου τμήματος και της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής από το 2001, μετρώντας πλέον 21 χρόνια ενεργής επιστημονικής παρουσίας στον ελληνικό ακαδημαϊκό χώρο. Σ’ αυτό συμμετέχουν μεταπτυχιακοί φοιτητές και υποψήφιοι διδάκτορες από πανεπιστήμια και ιδρύματα της ημεδαπής και αλλοδαπής μετά από διαδικασία double-blind peer-review και η ανά διετία οργάνωσή του έχει ως αποτέλεσμα την έκδοση Πρακτικών.

Η παρούσα διοργάνωση φιλοξενεί περίπου 140 ερευνητές και 30 προσκεκλημένους ομιλητές σε σχέση με τα επιστημονικά αντικείμενα που θεραπεύονται στο Τμήμα Φιλολογίας, δηλαδή την Κλασική Φιλολογία (Αρχαία Ελληνικά και Λατινικά), την Αρχαιοελληνική Παπυρολογία, τη Βυζαντινή Φιλολογία, τη Νεοελληνική Φιλολογία, τη Γλωσσολογία καθώς και τη Λαογραφία. Παράλληλα, έχουν οργανωθεί στρογγυλές τράπεζες και ομιλίες με αφορμή τα νεότερα δεδομένα στην επιστήμη της Φιλολογίας, όπως οι Διαμεσικές/Διακαλλιτεχνικές Σπουδές.

Για το πρόγραμμα του συνεδρίου, πατήστε εδώ: