INTERNATIONAL SYMPOSIUM ANESTIS LOGOTHETIS CENTENARY (1921-2021) 7-8 DECEMBER 2021, AULA AUDITORIUM, SCHOOL OF PHILOSOPHY, UNIVERSITY CAMPUS, NKUA

Tuesday 07 Δεκεμβρίου 2021

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών  διοργανώνει Διεθνές Eπιστημονικό Συμπόσιο στις 7 και 8 Δεκεμβρίου 2021 για τα 100 Χρόνια από τη γέννηση του συνθέτη Ανέστη Λογοθέτη (1921-1994).

Ο Ανέστης Λογοθέτης, πρωτοπόρος της μουσικής του 20ού αιώνα, επαναπροσδιόρισε τους ρόλους του συνθέτη, του ερμηνευτή και του κοινού με πολυτροπικά εκφραστικά μουσικά στοιχεία αποκλειστικά μέσω του ήχου.

Χαρακτηριστική παρακαταθήκη του συνθέτη στη διεθνή κοινότητα είναι η ιδιαίτερη γραφική σημειογραφία των έργων του, που αποτελεί ορόσημο για τον επαναπροσδιορισμό της μουσικής ως μια χρονική μορφή τέχνης.

Στο παρακάτω σύνδεσμο παρατίθενται λεπτομέρειες  για την ημερίδα, τις συναυλίες που θα γίνουν στη Φιλοσοφική Σχολή και στην Εναλλακτική Λυρική Σκηνή, καθώς και το τελικό πρόγραμμα.

Αφίσα