ΣΥΝΕΔΡΙΑ

2ο ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΠΡΟΟΙΩΝΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ»

Monday 21 Νοεμβρίου 2022

Υπό την αιγίδα του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, η πρωτοβουλία «Αθήνα καλεί την Αθήνα» (Athens calls Athens, ACA) διοργανώνει το 2ο Διεθνές Διαθηναϊκό Συνέδριο, με τίτλο: «Ο Άνθρωπος και τα Δημιουργήματά του, προοιωνίζοντας το μέλλον» από τις 21 έως τις 23 Νοεμβρίου 2022.

Δύο χρόνια μετά το επιτυχημένο 1ο Διεθνές Διαθηναϊκό Συνέδριο, το 2ο θα αξιοποιήσει τη δύναμη του διαδικτύου για να ενώσει τις Αθήνες του Κόσμου, με στόχο να διερευνήσει την επίδραση όλων των σύγχρονων δημιουργιών και ανακαλύψεων στη μελλοντική ανάπτυξη της ανθρωπότητας.

Η «Αθήνα καλεί την Αθήνα» είναι ένα δίκτυο για την ανάπτυξη συνεργειών σε κοινωνικό, πολιτιστικό, αναπτυξιακό και ερευνητικό επίπεδο και τη δημιουργία δεσμών μεταξύ πόλεων που φέρουν το όνομα «Αθήνα» σε παγκόσμια κλίμακα. Το δίκτυο μπορεί να ιδρύει υποκαταστήματα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, για συνεργασία με εταιρείες, πανεπιστήμια και ιδρύματα σε όλο τον κόσμο που έχουν τον ίδιο ή παρόμοιο σκοπό.

Όλες οι δραστηριότητες της ACA επικεντρώνονται στον πολιτισμό και την προβολή της πόλης της Αθήνας ως πολιτιστικής πρωτεύουσας σε όλο τον κόσμο, μέσω της δημιουργίας ενός διεθνούς δικτύου, το οποίο προωθεί, αναπτύσσει και βελτιστοποιεί τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ιδρυμάτων και ανθρώπων.

Οι κοινωνίες μεταξύ των πόλεων που φέρουν το όνομα «Αθήνα», καθώς και το προσωνύμιο «Αθήνα» αποτελούν τους πυρήνες συγκρότησης, προβολής και διάδοσης των αξιών του ACA.

Το Συνέδριο —που έχει στόχο τη δημιουργία ενός Ανθρώπινου Παρατηρητηρίου, το οποίο θα λειτουργεί ως παγκόσμιος χώρος συνάντησης όπου συλλογικότητες και άτομα θα διακινούν τόσο το ερευνητικό τους έργο, όσο και τις επαγγελματικές τους εμπειρίες— περιλαμβάνει τρεις θεματικές συνεδρίες:

• Βιώσιμη ανάπτυξη
  • Πολιτιστική Διεθνοποίηση
  • Κλιματική κρίση και φυσικές καταστροφές

Επιπρόσθετα, το συνέδριο στοχεύει στη σύσταση μόνιμης επιστημονικής ομάδας εργασίας, η οποία θα μελετά σε συνεχή βάση την πολιτιστική και κοινωνική εξέλιξη του Ανθρώπου. Έτσι, απευθύνεται σε καθηγητές, ερευνητές και φοιτητές πόλεων που φέρουν το όνομα ή την επωνυμία «Αθήνα» σε όλο τον κόσμο, αλλά και σε ολόκληρη την ελληνική και διεθνή ακαδημαϊκή κοινότητα, καθώς και σε στελέχη εταιρειών του ιδιωτικού τομέα.

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στην αγγλική γλώσσα, διαδικτυακά με δωρεάν συμμετοχή στον παρακάτω σύνδεσμο: https://us02web.zoom.us/j/82127560525?pwd=R0FFK1JTQ1NWNm8rV1RHTjMwNUZNdz09

Webinar ID: 821 2756 0525
Passcode: 583110

Περισσότερες πληροφορίες και το πρόγραμμα του Συνεδρίου στον ιστότοπο: https://athenscallsathens.gr/conference22